Process Explorer
Przydatny program do sprawdzania tego co dzieje się w systemie Windows, dla systemu Linuks odpowiednik to - Monitor Systemu lub np: htop. Dla zwykłych okien Win XP, ..., ..., lub kafli Win 8.x Process Explorer można pobrać ze strony Microsoft [>].
Na początku należy jeszcze sprawdzić czy nie działają w systemie różne "śmieci" przez AdwCleaner [>] .
Pierwszy krok to ograniczenie częstotliwości pomiarów programu do 10s.
Jeżeli widok nie jest uporządkowany jak poniżej wystarczy klik na pasku Process.
"Usypiamy" / "zatrzymujemy" ale nie zamykamy używanych programy które w długim czasie przerabiania mogą być niepotrzebne a powodują obciążenie procesora/komputera.
Niepotrzebne w komputerze ;)
- Komunikator internetowy: GG, Tlen,"Jabber", IM, NK, itp...
- Przeglądarki internetowe Opera, Firefox, Chrome, IE, inne,
- Program pocztowy gdy brak ważnych oczekiwanych wiadomości
- Synchronizacje plików "dropbox, sugarsync, skydrive, cubby, itp...
- Inne programy nie wymienione które nie są używane a są włączone.
Nie należy usypiać / zatrzymywać
- "Antywirusa" - programu antywirusowego (choć powinien pokazać błąd przy takiej próbie i pozostać aktywny), ~ innych pakietów ochraniających system/ ważnych dla systemu.
- Sterownika /panelu do karty graficznej ATI~AMD/NVIDIA, S3, Matrox, ..., aby przypadkiem w komputerze stacjonarnym /(lub w laptopie gdy system nie używa karty zintegrowanej) nie zatrzymały się wiatraczki na karcie graficznej gdy nie nie jest pasywna("bez wiatraczków").
- Kontroli chłodzenia procesora i karty graficznej Coretemp, Speedfan, HW-Monitor, Msi Afterburner, i inne,
- Systemu oszczędzania energii dla płyt głównych [co to jest -->], np gigabyte DES Dynamic Energy Saver "gest.exe"
- I innych programów które wymagają stałego działania kontroli / zapisu / monitorowania.
Program do zatrzymania - nacisnąć lewym/prawym klawiszem myszki dla zaznaczenia programu, potem prawym, w nowych pojawiających się oknach lewym.
Np najechanie kursorem na opera klik prawy, Suspend (uśpienie/zatrzymanie) klik lewy.
Okna programów zatrzymywanych powinny być zminimalizowane, używanych otwarte. Gdy aktywny program przestaje odpowiadać na modyfikacje np Libre Office a zatrzymany był np Firefox, uaktywnić Firefox przez Resume.
Po zakończonym zadaniu video programy "przywracamy" do działania przez funkcję Resume. W zależności od posiadanego łącza i dysku twardego , ilości pamięci ram. Szybsze może być zwykłe wyłączenie przez X a nie usypianie przy szybkim łączu internetowym i sporej ilości otwartych kart. Ale przy wolniejszym łączu i nawet dysku hdd talerzowym korzystniejsze będzie przywrócenie wielu zakładek z uśpienia, choć dysk przy mniejszej ilości ram będzie miał więcej "pracy".
Może ale nie musi się pojawić nierównomierne obciążenie Avidemux. Aby dwa działające programy lub inny potrzebny aktualnie używany program mógł korzystać minimum z 50% zasobów komputera i nie uruchamiał się zbyt długo, należy zmniejszyć priorytet z Normal ->
na Below Normal. Dzięki temu używany obok inny program zyska więcej "szybkości komputera" zamiast kilku procent jak przykładzie wyżej.
W teorii dwa różne programy powinny wykorzystać po równo dostępną "wydajność" już same przy ustawieniu normal
- Gdy komputer/system działa jednak zbyt wolno w czasie innych aktywnych zadań (pisanie tekstu, przeglądanie internetu i inne czynności) zmiana priorytetu z normal na below normal, Backround, idle dla Avidemux i innego programu np x264 powinno przynieść poprawę w szybkości systemu.
Process Explorer można dodatkowo zatrzymać przez naciśnięcie spacji.
Dla maksymalnej wydajności w przypadku zostawienie komputera "w spokoju" na kilka godzin:
- Po zatrzymaniu niepotrzebnych programów należy zmienić priorytet normal na High w oknie Avidemux lub ręcznie w Process Explorer. Wszystko poza programem przerabiającym materiał będzie działać znacznie wolniej lub zrobienie czegokolwiek bez zmiany na normal może być niemożliwe.
- Warto wyłączyć wygaszacz ekranu w Windows, pokazanie się okna programu dla sprawdzenia postępu może trwać dłuższy czas.Współczesne monitory posiadają fabryczną funkcję wyłączenia się po określonym czasie. Jeżeli nie to można użyć przycisku on/off.
- Po zakończonym zadaniu można przywracać do działania "uśpione/zatrzymane" programy.
Należy monitorować temperaturę procesora przez Coretemp[>], Speedfan [>], HW-Monitor [>] czy temperatura nie przekracza wartości krytycznych 70~80 ~90 stopni.
- Otwarcie obudowy spowoduje lepszą cyrkulacje powietrza i obniży temperaturę procesora oraz ewentualny hałas od chłodzenia. Ryczący "box" zestaw "radiator z wiatrakiem" dołączony do procesora można wyregulować przez Speedfan [>] instrukacja PL), i zamiast automatycznych 100% nie gorszą efektywność zapewni cichsze np 70%.
- Droższe procesory i5/i7 xxxx k Haswell wymagają lepszego chłodzenia niż to dołączone do procesora, otwieranie obudowy może niewiele pomóc.