środa, 12 marca 2014

Optymalizacja obciążenia przy zapisie video - Process Explorer

Process Explorer 

Przydatny program do sprawdzania tego co dzieje się w systemie Windows, dla systemu Linuks odpowiednik to - Monitor Systemu lub np: htop. Dla zwykłych okien Win XP, ..., ..., lub kafli Win 8.x Process Explorer można pobrać ze strony Microsoft [>].

Na początku należy jeszcze sprawdzić czy nie działają w systemie różne "śmieci" przez  AdwCleaner [>] .


Pierwszy krok to ograniczenie częstotliwości pomiarów programu do 10s. 





Jeżeli widok nie jest uporządkowany jak poniżej wystarczy klik na pasku Process
"Usypiamy" / "zatrzymujemy" ale nie zamykamy używanych programy które w długim czasie przerabiania mogą być niepotrzebne a powodują obciążenie procesora/komputera.



Niepotrzebne w komputerze ;)

  • Komunikator internetowy: GG, Tlen,"Jabber", IM, NK, itp...
  • Przeglądarki internetowe Opera, Firefox, Chrome, IE, inne,
  • Program pocztowy gdy brak ważnych oczekiwanych wiadomości
  • Synchronizacje plików "dropbox, sugarsync, skydrive, cubby, itp...
  • Inne programy nie wymienione które nie są używane a są włączone.

Nie należy usypiać / zatrzymywać

  • "Antywirusa" - programu antywirusowego (choć powinien pokazać błąd przy takiej próbie i pozostać aktywny), ~ innych pakietów ochraniających system/ ważnych dla systemu.
  • Sterownika  /panelu do karty graficznej ATI~AMD/NVIDIA, S3, Matrox, ..., aby przypadkiem w komputerze stacjonarnym /(lub w laptopie gdy system nie używa karty zintegrowanej) nie zatrzymały się wiatraczki na karcie graficznej gdy nie nie jest pasywna("bez wiatraczków").
  • Kontroli chłodzenia procesora i karty graficznej  Coretemp, Speedfan, HW-Monitor, Msi Afterburner, i inne, 
  • Systemu oszczędzania energii dla płyt głównych [co to jest -->], np gigabyte DES Dynamic Energy Saver "gest.exe"
  • I innych programów które wymagają stałego działania kontroli / zapisu / monitorowania. 


Program do zatrzymania - nacisnąć lewym/prawym klawiszem myszki dla zaznaczenia programu, potem prawym,  w nowych pojawiających się oknach lewym.


Np najechanie kursorem na opera  klik prawy,  Suspend (uśpienie/zatrzymanie) klik lewy.



Okna programów zatrzymywanych powinny być zminimalizowane, używanych otwarte. Gdy aktywny program przestaje odpowiadać na modyfikacje np Libre Office a zatrzymany był np Firefox, uaktywnić Firefox przez Resume.

Po zakończonym zadaniu video programy "przywracamy" do działania przez funkcję Resume.  W zależności od posiadanego łącza i dysku twardego , ilości pamięci ram. Szybsze może być zwykłe wyłączenie przez X a nie usypianie przy szybkim łączu internetowym i sporej ilości otwartych kart. Ale przy wolniejszym łączu i nawet dysku hdd talerzowym korzystniejsze będzie przywrócenie wielu zakładek z uśpienia, choć dysk przy mniejszej ilości ram będzie miał więcej "pracy".




Może ale nie musi się pojawić nierównomierne obciążenie Avidemux. Aby dwa działające programy lub inny potrzebny aktualnie używany program mógł korzystać minimum z 50% zasobów komputera i nie uruchamiał się zbyt długo, należy zmniejszyć priorytet z Normal  ->




na Below Normal. Dzięki temu używany obok inny program zyska więcej "szybkości komputera" zamiast kilku procent jak przykładzie wyżej.

W teorii dwa różne programy  powinny wykorzystać po równo dostępną "wydajność" już same przy ustawieniu normal


  • Gdy komputer/system działa jednak zbyt wolno w czasie innych aktywnych zadań (pisanie tekstu, przeglądanie internetu i inne czynności) zmiana priorytetu z normal na below normal, Backround, idle dla Avidemux i innego programu np x264  powinno przynieść poprawę w szybkości systemu. 



Process Explorer można dodatkowo zatrzymać przez naciśnięcie spacji.


Dla maksymalnej wydajności w przypadku zostawienie komputera "w spokoju" na kilka godzin:

  • Po zatrzymaniu niepotrzebnych programów należy zmienić priorytet normal na High w oknie Avidemux lub ręcznie w Process Explorer. Wszystko poza programem przerabiającym materiał będzie działać znacznie wolniej lub zrobienie czegokolwiek bez zmiany na normal może być niemożliwe.
  • Warto wyłączyć wygaszacz ekranu w Windows, pokazanie się okna programu dla sprawdzenia postępu może trwać dłuższy czas.Współczesne monitory posiadają fabryczną funkcję wyłączenia się po określonym czasie. Jeżeli nie to można użyć przycisku on/off.
  • Po zakończonym zadaniu można przywracać do działania "uśpione/zatrzymane" programy.


Należy monitorować temperaturę procesora przez Coretemp[>], Speedfan [>], HW-Monitor [>] czy temperatura nie przekracza wartości krytycznych  70~80 ~90 stopni.


  • Otwarcie obudowy spowoduje lepszą cyrkulacje powietrza i obniży temperaturę procesora oraz ewentualny hałas od chłodzenia. Ryczący "box" zestaw "radiator z wiatrakiem" dołączony do procesora  można wyregulować przez Speedfan [>] instrukacja PL), i zamiast automatycznych 100% nie gorszą efektywność zapewni cichsze np 70%. 
  • Droższe procesory i5/i7 xxxx k Haswell wymagają lepszego chłodzenia niż to dołączone do procesora, otwieranie obudowy może niewiele pomóc.

5 Video + x264: marca 2014 Process Explorer  Przydatny program do sprawdzania tego co dzieje się w systemie Windows, dla systemu Linuks odpowiednik to - Monitor S...

wtorek, 4 marca 2014

1080i do 1080p - Edycja nagrania z telewizji cyfrowej / dvbt / i nie tylko

Jak usunąć  reklamy, komentarze prowadzących w studiu i niepotrzebny materiał, ..., zostawiając ulubiony fragment ?

Wystarczy darmowy i dostępny dla każdego np: Avidemux [>].

Program posiada wersje:



  • Rozwojową [>] "nightly" Linuks/Mac/Win aktualizowaną nawet kilka razy w miesiącu


Na przykładach jest wersja rozwojowa. Można ją odszukać bezpośrednio przez wyszukiwarkę.



Do wyboru są wersje na system 32bit/64bit Linuks, Mac i Windows.



Wersje win (Windows) są w "archiwum 7z" otwiera je program 7zip.





  1. Wersja exe wymaga jedynie naciskania enter, skrót do programu powinien pojawić się na pulpicie lub jako kafelek w Windows 8.x






Przygotowanie materiału


Po otwarciu Avidemux do okna programu przeciągamy pierwszy plik 000.ts .






Indeksowanie klatek filmu może trwać krótko lub kilkanaście minut w zależności od dysku i stopnia jego fragmentacji, ogólnej wydajności komputera, okno może przestać odpowiadać "i zamrozi się" ale proces trwa i można spokojnie poczekać aż skończy, robiąc coś innego.

  • Plik może być o wielkości do 1, 2, 3, 4GB w zależności od ustawienia "cyfrowego magnetowidu" wybór wielkości to już kwestia  indywidualna. 

  • Małe okno pyta czy dołączyć na raz oprócz 000.ts także 001.ts, 002.ts , Yes / tak zaimportuje wszystkie pliki,  No - nie tylko 000.ts. 
  • Korzyści / wady z jednego pliku łatwiej i dokładniej można usunąć niepotrzebne fragmenty ale trzeba po kolei "upuszczać" 001.ts, 002.ts, ..,




Materiał cały / fragment już w programie

Program czasem zawiesza się ale zwykle wraca do ostatniej modyfikacji ale warto zapisać "projekt" i ponawiać zapis po większych zmianach. (domyślnie otwiera się katalog instalacyjny programu) potem należy podać nazwę projektu i zapis/save.




Edycja



Czas już na cięcia:

  • Gdy ulubiony fragment "C" jest w środku -> należy przesunąć 1  do jego rozpoczęcia i nacisnąć  3  aby zaznaczyć niepotrzebny początek, usuwanie materiału pomiędzy następuje przez przyciśnięcie klawisza delete,
  • Po końcu "C" nacisnąć  2 dla rozpoczęcia usuwania kolejnej niepotrzebnej przestrzeni.
  •   3 nacisnąć przy początku ulubionego fragmentu "D" usuwanie materiału pomiędzy następuje przez przyciśnięcie klawisza delete,
  • Po końcu "D" nacisnąć  2 dla rozpoczęcia usuwania kolejnej niepotrzebnej przestrzeni.



  • Stosować receptę aż do skutku ;) zamykając i usuwając niebieskie klamry.


  • Usuwanie z środka 



  • Jeżeli to koniec nie trzeba naciskać na końcu materiału   zaznaczenie jest do ostatniej klatki



W razie pomyłki naciśnięcie klawiszy Ctrl + z cofa ostatnią zmianę.


  • Dokładna dopasowywanie odbywa się za pomocą strzałek klawiatury lewa < --  cofa,  prawa do przodu  -- > . Długie przytrzymanie przesuwania w prawo może (w zależności od możliwości komputera i dysku) spowodować zawieszenie się programu, dlatego ważny jest  zapis projektu po większych zmianach. 



Usuwanie przeplotu

(Czy potrzeba? Nie zawsze otrzymywałem powtarzalne rezultaty zostawiając "i" w ustawieniach kompresji x264 i materiał był rozbity mimo zaznaczenia "interlaced")

1080i zmiana na 1080p "usuwanie przeplotu"
Należy otworzyć Video/Filtry



Dział interlacing / Yadif / Bob Temporal & Spatial check - Top field first

Ważne Funkcja usuwania przeplotu Yadif musi pozostać jako pierwsza na samej górze, zmiana kolejności pogorszy konwersje doda czasami mocny cień/dodatkową obwolutę wokół poruszających postaci i przedmiotów.



Warto potwierdzić liczbę klatek 25fps - Resample FPS, przy pominięciu tej opcji jedynie Media Player Classic Home Cinema poprawnie otwierał przerobiony plik.




Wyostrzanie


Jeżeli materiał jest dobrej jakości można lekko wyostrzyć obraz.



Zmiana z 0 na 2. "Processed"


Dodatkowo obraz można przyciąć przez crop i  zmniejszyć przez funkcję sws resize (rozdzielczość wynikowa powinna być podzielna przez 16).



Dźwięk


Ścieżka dźwiękowa


Format wielokanałowym E-AC3 i stereo mp2


Aby zapisać osobno stereo należy  zaznaczyć tylko stereo


I wybrać save audio.


z końcówką "mp2"




Zapis materiału

Kodowanie do x.264 


Wybór z listy


Configure - szczegóły


Dla zachowania optymalnej jakości wystarczy ustawić slow i 2pass i poniższe parametry,ustawić liczbę wątków 2 rdzeniowy procesor 2 wątki, 4-> 4 :



Jaki strumień danych ustawić dla zachowania jakości prawie orginału ? Można sprawdzić to przez np Media Player Classic  otwierając plik źródłowy





Jak zapisany był oryginał


Biorąc pod uwagę że materiał lekko wyostrzony, zawyżyłem dla pewności uzyskania dobrej jakości do 5000 kbit/s

ustawienie slow dla x.264


Wątki, dwu rdzeniowy = 2, cztery rdzenie = 4


wybór dwóch przebiegów (pierwszy to "testowanie" materiału drugi to zapis właściwy)


Dla zachowania dźwięku AC3 (nieodznaczona opcja audio) i równoczesnego stereo mp2 należy wybrać format mkv



Ile czasu potrzeba na efekt końcowy


Czas przerabiania
Tu pojawia się problem wydajności ?/stabilności?, przy wyłączeniu fast decode i fast first Pass okienko postępu 1 przebiegu nie wykazuje żadnego progresu po dłuższym czasie, z zaznaczonymi opcjami konwersja nie "zamiera" działa i pokazuje czas ukończenia.


1 przebieg 382 minuty


Ale początek drugiego nie napawa optymizmem prawie dwa dni obróbki...



jednak


program wykonał to szybciej ~18,5h




Podsumowanie


Usunięcie przeplotu 1080i do 1080p, lekkie wyostrzenie, ustawienie 25 fps,  skutkowało łączną  wydajnością przy ustawieniu slow.
  • ~ 20 minut pracy na 1 minutę dla E2140 2x1.6GHz (procesor z 2007r) chłodzenie box ~1500 [obr/min] , Speedfan 70%.
Skalując to dalej
  •    ~  + -10 minut pracy na 1 minutę dla E8400 3GHz / Celeron 540 / Celeron 1620 / Celeron 1820
  •     ~ + -  5 minut pracy na 1 minutę dla I5 Core 2400 / I5 Core 3330 / I5 Core 3330 / I5 Core 4430
  • ~ + - 2,5 minuty pracy na 1 minutę dla Core i7 3930K / Core i7 4930K / Core i7 3970X /  Core i7 4960X /

Na podstawie
  pclab.pl/art50000-41.html,
http://www.anandtech.com/bench/CPU/27
każdy może oszacować wydajność swojego komputera.


5 Video + x264: marca 2014 Jak usunąć   reklamy, komentarze prowadzących w studiu i  niepotrzebny materiał, ..., zostawiając ulubiony fragment ? Spis treści St...
<